Hämmästyttää, että 210 g tomattimurskasäilykepurkki sisätöineen maksaa vain noin 0,58 euroa, ja se on tehty kokoaan rautapellistä, jota siinä on 38 g. Tietenkään rauta ei ole kovin kallista, noin 134,4 euroa per 1000 kg, eli 0.0001344 eur per gramma, tomattimurskasäilykepurkin materiaali siis maksaisi vain 0,5 senttiä plus työ. Mutta maailmassa syödään todella paljon säilykkeitä vastaavanlaisista purkeista.
Ruuan hinnan koostumuksesta, pakkauksineen
Anonyymi
3
358
Vastaukset
- Anonyymi
Täyssäilyke voidaan pitää normaalilämpötilassa. Se on kova juttu maailmalla, ei niinkään Suomessa kun täällä kylmäsäilytys on ja toimii.
- Anonyymi
Energiaa kuluu pelti- ja lasipurkkien tekoon ja tietysti kaikkiin pakkauksiin, mutta teollisuushan saa energian halvalla. Kuluum myös kun niitä rahdataan toiselta puolelta maapalloa, etenkin lasipurkit painaa paljon.
- Anonyymi
Se on nykyaikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1117285Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista655416- 954934
- 524125
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee494016- 2223903
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san283628- 423345
- 522849
- 422427