Mikä on buenos airesin yleisen elämisen (turistin) hintataso. Kuten esim. kaljan, viinin, tupakan, ruoan, kuntosalien ja muiden harrastuksien ja yms.. pärjääkö esim. 20€/päivä hyvin, jollei asumiskuluja lasketa mukaan?
HINNOISTA VIELÄ?
4
1448
Vastaukset
- nappa
20€ elamiseen riittanee nippa-nappa. Toki ruokaa loytaa halvallakin, mutta onko se hyvin?
Ruoka, punaviini, tupakit, elokuvat, kuntosali, illanistujaiset...ei riita 20 € laheskaan.
10 € menee hyvin yhteen ateriaan halvahkossa ravintolassa. - n.o.r
Paikallinen tupakka-aski kioskeista, esim "Kool" maksaa alle euron. Ulkomaiset sikarit maksavat enemmän kuin Suomessa.
Keskitason paikoissa: Olut katukuppilassa 600ml n. 2 euroa ja kaupassa puolisen euroo. Tavalliset kohtalaiset viinit ravintoloissa 4-5 euroa/750ml pullo (esim. Norton Classico Tinto, San Telmo Malbec yms.) Kaupoissa maksavat siitä noin puolet. Parempitasoista viiniä (Navarro Correas, Norton Roble) ravintoloissa 7-8 euroa /pullo.
Urheiluharrastuksista esim. Tennis(ulko)kentta pariksi tunniksi 5:stä 10:een euroon. Kunnollisen 21-vaihteisen pyörän saa 130 eurolla. Ei kannata paljon vuokrailla.
Ravintoloista on täällä jo puhuttu muissa topikeissa. MacDonalds'issa Big Mac tuplahampurilaisateria n. 2,5 - 3 euroa. Pienissä laitakaupungin korttelinnurkkakuppiloissa syö monesti hyvin ja halvalla.
Euro tänään 3,8 pesoa- n.o.r
Jos tosissaan haluaa "säästää" ja paukkua tekee mieli, niin osta supermarketista 96 volttista litra, 4,20 pesoa, ja 1,5 litraa soodaa n. 2 pesoa. Läträä ne keskenään ja siinä se on: 2,5 litraa itse tehtyä 40 volttista kotikossua. Ja ihan laillisesti. Litran hinnaksihan tulee n. 70 eurosenttiä.. ;-))
On se vaan kumma, että kukaan ei juo itseään huonoon kuntoon Argentiinassa.
- n.o.r
Jos ei aina viitsi syödä ravintolassa, niin yksi vaihtoehto on ostaa erittäin suosittuja empanadoita, täytettyjä piirakoita esim. Carne (liha), Jamon y Queso (kinkku juusto), Tuna (tonnikala) tai Verdura (vihannes) jostain confiteríasta ja pullo Coca-Colaa yms. Siinä se on ja sitten vaan puistoon aterialle istuskelemaan.
Neljä empadanaa riittää yleensä isollekin ihmiselle. Niissä on runsaasti täytettä (ei vain malliksi). Tutki mistä saa parhaat. Edullistakin on, em. annoksen hinnaksi tullee ehkä 2 - 2,5 euroa. Samaa tavataa saa cafeteríoista.
Cafeteríoissa on lähes poikkeuksetta tarjouksessa "Cafe con Leche y tres medialunas de manteca". Maitokahvi ja kolme voisarvea. Tämän "aamiaisaterian" hinnaksi tulee tasosta riippuen 1 - 2 euroa. Joskus siinä tulee mukaan appelsiini mehua tai soodaa lasillinen. Aamuyöstä uuninlämpöisiä ja aamullakin tuoreita.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3047685Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne856009Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1673548Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee322017Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1951901Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san221836- 361649
- 441494
- 221431
Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?
Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan661416