konekuskit

on ahneita

täs hiljattain tein pystykaupan 100 kuutiosta. Firman ostoesimies ei suostunut hakkuuttamaan enempää ja tein siksi kuskin kanssa diilin ja kauppasin sitten eri firmalle vielä hankintapuuta 385 kuutiota. Nyt hakkuu urakoitsia laskuttaa enemän kuin sain yhteensä 485 kuution kaupasta. Enpä maksa latiakaan, tuskin se uskaltaa riitauttaa kun sillä on sopimus ison firman kanssa...

6

1783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Virhe....

      Tullu jossakin vaihees, ei se lasku voi noin suuri olla, ehkä kannattais ottaa yhteys urakoitsijaan ja kysäistä, menikö pilkku väärään väliin. Kyllä se pystyy sen homman riitauttamaan vaikka olis kuinka ajos isolle firmalle, sitten sä makselet vaan ulosottokulujen kans niitä rahoja, eikä kellään oo hyvä mieli. Että kilautappa kaverille, puhumalla asiat selviää.

      • Pystykauppias

        Annoin urakoitsialle tehtävän pinota 400 kuutioo palstan maksuun. Valittaa vaan pitkästä ajomatkasta ja pehmeestä pohjasta, nyt menee molemat kaupat hakkuupalkkaan ja palsta myyntiin


      • montaa sorttia
        Pystykauppias kirjoitti:

        Annoin urakoitsialle tehtävän pinota 400 kuutioo palstan maksuun. Valittaa vaan pitkästä ajomatkasta ja pehmeestä pohjasta, nyt menee molemat kaupat hakkuupalkkaan ja palsta myyntiin

        Et aio maksaa latiakaan? Olet sitten hakkuuttanut puuta monta sataa mottia ja ilmaiseksi.


      • Aterioita ei ooo...
        montaa sorttia kirjoitti:

        Et aio maksaa latiakaan? Olet sitten hakkuuttanut puuta monta sataa mottia ja ilmaiseksi.

        Luulempa, että kumminkin valitsit kalliimman vaihtoehdon..tosin kuulostaa uskomattomalta, että neljänsadan motin hakkuu ja ajo maksais enemmän kun myyntitulot...on taittu ajaa tosi kaukaa tai sitten jossakin on virhe... no menee vielä muitakin metsiä myyntiin, kun lakimiehet sielä vähänajanpäästä juhlii jos tuos on mitään perää..


    • ei ojaan kaada

      pystykauppa 100x15€ 1500€
      hankinta 385x32€=12320€ 1500€=13820€ alv 22% = 3040,4€ => 16860€/385 = 43.79€/ m3 mitä ne laskuttaa motille kun tekivät ja ajoivat? Siis jos lähti pelkkää kuitua ettei tukkia yhtään. Tuosta pystykaupasta ne eivät laskuta kun se on jo pystykaupan hinnassa.

      http://www.metsalehti.fi/fi-FI/puunhinnat/?forestryCenterId=6

      Ai niin, siis laskuttavat yli 43€/m3 kun sinä jäit maksajaksi. Kuullostaa yhtä uskomattomalle kuin ex Saksan propakandaministeri Göringin tarinat...

    • dftygf

      keksi parempi provo! pöljähän olet ollut jos kuskin kanssa sovit töistä vieläpä sopimatta korjuu hinnoista! yrittäjään tällaisissa asioissa pitäisi olla yhteydessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      42
      7105
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3978
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      50
      3428
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      41
      2978
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2756
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2248
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2206
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2173
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      47
      2157
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      43
      2112
    Aihe