Kenellä on varaa juoda kaakaota ja teetä? Kahvin kilohinta on n. 7 euroa. Tee hintahaarukka 15-200€/kg ja kaakao keskimäärin 10€/kg.
Juokaa kahvia!
4
227
Vastaukset
- varaa_juoda
Minulla on
- kutenmulla
Ne joilla on rahaa
- EI.raakana
Minä teen niistä juomaa kuumalla vedellä jatkaen. Tulee halvemmaksi ja maistuukin paremmalta.
- eipidäliioitella
Moneenko kupilliseen yksi kahvipaketti riittää - en ole aiemmin mitannut, mutta itselläni yksi paketti riittää noin viikoksi ja keitän ison mukillisen noin 2-3 kertaa päivässä eli varovaisesti arvioiden noin 50 kahvikupillista (1 desiä) ja se jaettuna kahvipaketin hinnalla 3 ekee (käytän S-ryhmän kahvia, en Juhla-Mokkaa) tekee noin 6 senttiä per juoma, joten kovin kallista se ei ole.
Tee taas - 50 pussin teepaketin saa noin 1,3 eken hintaan eli mukillisen hinta on noin 3 senttiä - ei siis ihan paha hinta.
Kaakao tosin maksaa hieman enemmän eli pari desiä luomumaitoa tekee noin 30 senttiä ja kaakao ja sokeri päälle yhteensä noin 35 senttiä kupillinen.
Mutta onko tämä kallista - nuu ei, eikä saata ketään vararikon partaalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 742872
- 642743
- 681812
- 241647
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä171629- 201580
- 181464
- 481287
- 381263
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91239