Xtran pikakaurahiutaleet 0,78€/kg ja peruna 0,90€/kg
1kg perunaa riittää meikäläisellä kolmeksi päiväksi.
Pitäs laskee montako päivää riittää yksi 500g pikakaurahiutale paketti, kyllä se
yli viikon riittää.
Jos siirtyisi kokonaan kaurapuuro linjalle ja korvais ruoan kurapuurolla eli 2x päivässä kaurapuuroa.
Jos yksi pikakaurahiutalepaketti riittäs viikossa, niin 4 menis kuukaudessa eli 3,12€.
Hetkinen, 3,12€ kuukauden ruoat ja jos maitoa 0,95€/l kaurapuuron kanssa, niin viikossa litra maitoa on 4 litraa kuukaudessa eli 3.80€ yhteensä 6,92€.
Kaurapuuron kanssa itse keräämiä marjoja 0€
Myös sähköä säästyisi ja aikaa, kun keittoaika on pikkaurahiutaleila minuutti ja perunoita joutuu keittään 25-35 minuuttia, vaikka lohkoo perunan 4 osaan.
Lisäksi aika mikä menee kastikkeen tekoon 15-20 minuutia ja syöminen eli tunti menee vähintään kokonaisuudessa.
Kaurapuuro on halpaa
10
181
Vastaukset
- Anonyymi
On halpa ja hyvä lisä ruokavalioon.
Itsekin syön päivittäin joko kaurapuuroa tai 4-viljan puuroa, mikä myöskään ei ole kovinkaan kallista. - Anonyymi
Xtran kaurahiutaleita menee illalla ja aamulla, lämmin vesi vain päälle ja voita, suolaa.
Ne sopii leipomiseenkin hyvin.
Hernesopan kanssa mallaskaura leipää tänään paahtimesta.
Parempaa kuin seurahuoneella. - Anonyymi
Xtra tuotteet on halpaa paskaa,sopii siis hyvin persu loisille
- Anonyymi
Eivät ole paskaa. Xtra pikahiutale kaurapuuro on sitäpaitsi samettisen pehmeää ja maukkaan makuista. Lisään sekaan pellavansiemen rouhetta.
Päälle sitten puolukkasurvosta, joka säilyy ulkona ja pakastemarjoja, jotka on itse kerätty.
- Anonyymi
Järsi sinä vaan makaronia kun et mitenkään hallitse talousasioitasi että pystyisit joskus xtra tuotteita ostaan.
- Anonyymi
Kannattaa. Koska laihdut ja kukkaro kiittää.
- Anonyymi
Juu, meikäläinen on 170cm pitkä ja paino pysynyt 60-63kg välillä.
- Anonyymi
Kaurapuuro on loistava päivän avaus.
- Anonyymi
Ihan yksinkertaisesti pystyt selvittämään, että paljonko siitä yhdestä 500g kaurahiutalepaketista tulee syötävää. Minä mittasin kerran sen paketin sisällön samalla mitalla, millä annostelen joka aamu lautaselle annokseni kaurapuuroa varten., tulos oli 15 lautasellista kaurapuuroa.
Syön itse joka aamu lautasellisen kaurapuuroa, päälle itse poimittuja mustikoita. Otan myös ulkomaille mukaan kaurahiutaleet aamuisia kaurapuuroja varten. Vaikka kotiapulainen tekeekin muuten meille ruokaa, niin aamiaisesta en tingi.
Peruna on toinen mitä syön lähes päivittäin, se on edullista ruokaa ja on moneen ruokaan hyvä raaka-aine. Juuri söin perunamuusia, vokkivihanneksia ja uunissa paistamaani kirjolohta. Kirjolohi oli K-Supermarketissa tarjouksessa lauantaina, ostin n. 2kg painoisen, maksoi 15€ ja paistoin sen meille, kun koko perhe oli eilen viettämässä luonamme isänpäivää. Siitä kirjolohesta jäi eilen yli puolet vielä syötäväksi.
Perunatkin maksoivat 5kg pussi 0,99€, joten ei kovin kallista perunamuusia tullut.
Ruokajuomana meillä oli italialaista valkoviiniä 3 litran hanapakkauksessa, se maksoi 4,95€ verkkokaupassa, todella hyvää kalan kanssa nautittuna.
Onko ruoka muka kallista, kun aika pienellä rahalla saa ihan kelvollista syötävää. - Anonyymi
Auts. Entä sitten kun on köyhä eikä pysty syömään kauraa, kun on pahasti allerginen sille. Saatika kananmunaa, joka sekin suht edullinen vatsantäyte.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 742902
- 642763
- 681812
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä171649- 241647
- 201590
- 191488
- 481287
- 381263
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91249