Sellaista vaan et Paljon NOIN maksaa "pullahevosen"
pito ruuassa kuukaudessa? Käytöllä jossa maasto ratsastusta tunti kaks päivässä, siis ei mitään hurjaa menoa. Entä, mitä muita kuluja pitäis muistaa (ei el.lääkäri) Kengitys, ja ja ja ja :)
Ruoka maksaa
2
860
Vastaukset
- hinnoista,,,;)
jos suokki popo on iso ja syö paalin päivässä, 8-14kg/päivä ja paalin hintana halvimmillaan 2erkkiä, tekee se 62ekii heiniä/kk. kauraa ei pienikäyttösellä kannata kovin paljoo käyttääkkään, ehkä litran,korkeintaan 1,5 päivässä (lihavuuskuntoa seuraillen) vapaapäivinä kauraa korkeintaa puoli litraa/ päivä. kauran litra hinta jotai 5 centtiä/litra, nii ei tule kalliiksi ainakaan kauran osalta hevosen syöttö,eli jos hepo söis aina 1litra/päivä tulis kk hinnaksi 1,55 euroa. Purut onkin sitten jo vähän kallimpi juttu, ainakin, jos puru paaleja pitää ostaa, paalin hinta 5-6e..ensinnäkin aluksi pitää täyttää karsinan pohja ja siihen uppoaa jotain 5paalia, 25 euroa ja sen jälkeen noin yks kolmas osa paalia/päivä eli noin 10paalia/kk on 50ekiä ja täydennystä joutuu välillä tekemään , joka lissää hintaa. suolakivi maksaa 5e ja kestää useita kuukausia.myös jokin kivennäislisä on hyvä, ehkä jotai 30 erpaa/vuosi.
-hevosen syöttö 60-70erpaa/kk
-kuivitus noin 50 erpaa/kk
kengitys on erityisen tärkeää, jos haluaa, että hevosen on hyvä olla, 5-8 vk välein hinta 60e.- justiinsa
Just tota selvitystä kaipasinki :) Ja ihan oikeilla raiteilla olinki. Kiitosta !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881527
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla101400- 781323
- 691230
- 1151119
- 751001
- 69931
Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan
Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n255920Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o14871- 34846