Elikkäs nyt tuli oikealle sivulle.Paljonko maksaa yleensä kaura??Entäs pieni paali heinää??Kun pitäisi itse alkaa ostamaan ruuat.
Paljonko maksaa???
5
879
Vastaukset
- glowy
kauran kilohinta oli viime vuonna 0,1 euron luokkaa ja kuivaheinän 0,2e luokkaa. Kauran hinta saattanee nousta tänä vuonna...
- Nimetön
Kauran hinta pohjois-pohjanmaalla,siis täälläpäin on:0,10-0,16€/kilo..On siis vissiin noussu aikas paljon tosta..Mut minkäs voi,pakkohan sitä on ostaa:)
- Hepan
Pitäminen ruoka kuluihin tyssää. Itellä heppa kotona 60 ekeä korkeintaan maksaa kuussa. Laskekaa siitä..PS.. vettä ja sähköä en laskenu..
...mutta kerronpa kuitenkin,jos joku muu miettii hevon hankintaa,että hevosen kulungeissa jos talli on kotona,suurimman osan haukkaa kuivike- ja kengityskulut.Kutteria jos ei saa mistään kärrykaupalla,niin paaleissa se maksaa 5-7euroa ja yksi paali ei riitä kuin yhdeksi levityskerraksi. Kesällä kannattaakin käyttää sahanpurua,sitä sentään vielä saa.Kengitys näyttää olevan aika kirjavan hintaista,mutta laskeepa sitten vaikka 7 viikon välein 30-40 euroa,niin pääsee käsitykseen vuosikuluista.Joten näihin verraten kaura on melkein "ilmaista".
- ....
Täälläpäin pieni paali on ollut n. euron luokkaa. Kaurasta en tiedä, koska kasvaa omilla pelloilla.. Kannattavaa! :) Ja purutkin on saatu jostakin sahalta iso kärryllinen (traktorin), se kestää monta kuukautta kahdella-kolmella karsinalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 732805
- 632694
- 681792
- 241637
- 201560
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä101525- 151412
- 481267
- 381243
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91229