Budjetti

2 viikoksi

Mikäs porukalla on ollu budjetti Espanjan reissuilla, jos ootte ollu 2 viikkoo?
Ravintolassa en aio käydä syömässä joka päivä, baareissa tulee käytyä varmaan paljon ja jonkin verran shoppailtua.
Aika vaikee arvioida paljonko pitäis ottaa mukaan rahaa kun aikaisemmn ollut vaan viikon reissuilla.

8

2123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minulla menisi

      mutta minulla menee 2 viikossa n. 1200-1800 euroa per henki. Mutta tiedän että 200 eurollakin selviää jos on nuukana eikä juo kuin vettä. Päivässä menee helposti 100-200 euroa, siis helposti sillä Espanja lähes yhtä kallis kuin Suomi.

    • kahdella

      Kyllä tupla viikon kulutukseen verrattuna riittää, tuot kuitenkin tuliaisia suhteessä vähemmän kuin viikon matkan jälkeen.

    • don luis

      n.60-100e.per henkilö,per päivä.tähän ostokset päälle,niitähän voi olla vaikka minkähintaisia.jonkin verran riippuu missäpäin rahaanne kulutatte,aluellisia eroja löytyy.

    • olet säälittäviä

      yksi persaukinen kyselee kun matkarahat saanut kokoon mutta pitäisi 2 viikkoa vielä elää. Ja matkoille pitää päästä vaikka ei ole edes varaa?

    • kova sana

      Hyvin vähän tarvitset käteistä!

    • kaksin

      yhteensä reilu 1400€, joka päivä käytiin baareissa ja juotiin enemmän tai vähemmän ja ostettiin ihan vähän tuliaisia sekä syötiin pari-kolme kertaa päivässä ravintolassa...eli sanoisin et vähintään mukaan se 100€/pv/hklö

      • tuliaisiinkin

        Lounas eli menu del dia maksaa juomineen korkeintaan kympin ja illalla voi sitten syödä tapaksia tai mennä kiinalaiseen ja maksaa taas korkeintaan kympin. Jos aamiainen ei kuulu hotellin hintaan, voi syödä vaikka täytetyn sämpylän kahvin kanssa, yhteensä noin neljä euroa. Pieniruokaiset jakavat sämpylän. Sehän tuodaankin pöytään puoliksi jaettuna. Ruuat maksavat siis max 25 euroa per päivä. Saman verran jos käyttää juomiin. on aika lailla jurrissa. (Yökerhoissa tosin juomat ovat kalliita.) Retkiin ja ostoksiin jää vielä 350 euroa.

        Jos haluaa päästä halvalla, kannattaa asua apartementossa tai vuokrata asunto ja tehdä osa ruuista itse.


    • Pariskunta!

      Elintarvikkeet markkinoilta ja marketeista.

      Juomat Liddlestä.

      Vuorokauden keskikulutus alle 7E/2hlöä.
      Lisäksi se minkä istuu kuppiloissa.
      Meillä muutaman kerran viikossa torttukahvit.

      Ulkona syömme 1 - 2 kertaa /kk.

      Kahden viikon kokemukset ovat niin kaukana takana etten muista kulunkeja.
      Olisi todennäköisesti hieman enemmän kuin nykyään 1 - 3kk reisuilla.
      Pakkohan ei ole ulkona rällätä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      74
      2922
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      64
      2773
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1812
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      17
      1659
    5. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1647
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1590
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      19
      1508
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1287
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1263
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1249
    Aihe