Osaako joku Teistä laskea, miten monen watin edestä aurinkopaneeleita tarvitaan, että saadaan 40 000 euron bruttotulot / vuosi? Miten paljon tuohon menee euroja ja miten ison pinta-alan se vaatii?
Passiiviset tulot aurinkopaneeleilla
10
135
Vastaukset
- Anonyymi
40 000 / 365 = 110€
Mikä on sähkön hinta, jolla sen myyt ja kenelle? Kuluttaja maksaa sähköstä ehkä 0.13€/kWh mutta sähkölaitos ehkä 0.03kWh?
110€ / 0.13 = 846.15kWh = 35 256W
Vaikka tuosta 100W paneeli. nimellistehosta ei saa suomessa puoliakaan irti koska välillä on pimeää ja vaihtovirraksi muuttamisesta tulee häviöitä. Eli paneelin keksiteho vaikka öbaut 35W tarvitset siis 1000kpl noita esimerkki paneeleita.
https://www.aurinkopaneelikauppa.fi/epages/aurinkopaneelikauppa.sf/fi_FI/?ObjectPath=/Shops/20120903-11092-142553-1/Products/"02003 5"
0.945 * 0.670 * 1000 = 633,15m2
Esimerkkipaneelit maksaa 69 000€, muut romppeet varmaan yli tuplat lisää, maa-alueen hintaa en osaa sanoa, eikä kuitenkaan käytännössä edes bisnes toimi... mutta nyt loppui kahvitaukokin... Eiköhän joku innolla korjaa, kun kuitenkin meni enemmän tai vähemmän ala-astematikka pieleen.- Anonyymi
Mitenkä tuossa on päädytty seuraavaan 846.15kWh = 35 256W ?
- Anonyymi
300 W 1,6 m2 paneeli tuottaa vuodessa 300 kWh sähköä.
Sähkön pörssihinta kesällä on 2 senttiä per kilowattitunti.
Eli pitäisi olla 6666 kpl edellä mainittuja paneeleita.
Hankintaan siis hehtaarin tontti aurinkoiselta paikalta. - Anonyymi
Voisi myös olla järkeä suojata paneelit talvikuukausien ajaksi jos ne asentaa näin pohjoiseen: Rikkoutumiskulut muuten helposti ylittävät tuoton em. kuukausien aikana. Kestäviä toki ovat, mutta käyttöajan(=takaisinmaksuajan) voi silti tuplata suojaamalla säältä..
- Anonyymi
Saattaa olla niitä perustamiskuluja ihan tarpeeksi ilman hehtaarin suojakatoksen tekoakin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Saattaa olla niitä perustamiskuluja ihan tarpeeksi ilman hehtaarin suojakatoksen tekoakin.
Saahan ne pinoo!
Tuosta voisi saada vähän arvailtua tuottoa kanssa:
https://gitlab.com/ossikoo/solar/-/blob/master/Pics/5_2017_to_4_2018.png
Kuvassa on x-akselilla päivien numerot alkaen 1.5 ja päättyen seuraavan vuoden huhtikuun loppuun. Mitattuna n. tulitikkulaatikkoaskin kannen kokoisella paneelilla muistaakseni 15 ohmin vastuksen yli olevaa jännitettä ja tästä laskettu tehoon verrannollinen arvo(30-asteen kulma eli paneeli katon etelä-laipion päällä). Lopuksi sitten päivän tehoarvot summattu yhteen. Näin ollen kuvan lukema on verrannollinen Ah-määrään mikä päivän aikana on saatu kerrytettyä. Mittausdata ei ole ollut täydellistä vaan kuvassa mukana myös häiriöitä, keskiarvokäyrän muotoa voi tuosta kyllä haarukoida: Päivittäinen vaihtelu pilvisyydessä vaikuttaa aika lailla!
- Anonyymi
Jos oletetaan, että yhdestä kwh:sta saa 3 snt, se tekee noin 4444 kpl 300w paneelia. Yksi 300w paneeli maksaa noin 150 €. 150 x 4444 = 666 600 euroa. Siihen maanhankinnat paneelien asenustarvikkeet työt päälle, niin hinta huitelee jo lähellä miljoonaa tai ylikin. Arvokasta lystiä siis! 😱😱
- Anonyymi
Joku sanoi tuossa, että pörssihinta on 2cent. Sitten sanoi, että 300W paneeli tuottaa vuodessa 300Wh
40 000 / 0.02 = 2MWh
2 000 000 / 100 = 20 000
Eikö aloittaja siis tarvitse tuon mukaan 20 000kpl 100W paneeleita, vai mitä en ymmärrä?
Aloittaja kuitenkin näyttää miettivän jonkin näköistä sijoittamista, silloin kuulee puhuttavan useasti vuosittaisesta voittoprosentista sijoitettua pääomaa kohden. Eli laitat vaikka 100 000 kiinni rahastoon, osakkeisiin tai vuokra-asuntoon, niin 4% voitolla ja saat kuoria joka vuosi kermana kakusta 4k€ pääomatuloja.
Paneelien määrä minulle on nyt täysin epäselvä mutta jos se olisi em. 6666kpl niin sijoitus olisi joka tapauksessa yli puoli miljoonaa pääomaa, jolla saat 40k€/vuosi. Eli parhaimmillaan voisi olla lähennellä 8% tuottoa?
8% Olisi ihan hyvä tuotto, jos paneelit näkee huoltovapaana ja riskittömänä. Osakkeilla tehdään helposti suurempia liikkeitä suuntaan tai toiseen.- Anonyymi
Menit sekaisin laskuissasi, pitää jakaa 300:lla eikä 100:lla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Menit sekaisin laskuissasi, pitää jakaa 300:lla eikä 100:lla.
Joku sanoi tuossa, että nimellinen 300W paneeli tuottaa todellisuudessa 300kWh vuodessa. Ketjussa käyttämäni 69€ esimerkkipaneeli on 100W joten ajattelin sen tuottavan sitten 100kWh vuodessa?
300W paneeli on varmaan kalliimpi kuin tuo 100W esimerkkipaneeli mutta niitä tarvitsee 3x vähemmän?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1881341Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1221148- 70870
- 48864
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53790Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva49753- 53712
- 33692
- 60689
- 47670